1968 yılında kurulmuş olan Yapı-Endüstri Merkezi (YEM), tam 50 yıl boyunca yapı dünyasına bilgi merkezi olarak hizmet vermiş; sektördeki üreticilerle, bu ürün ve hizmetlere ihtiyaç duyanları bir araya getirecek platformlar oluşturmuş, sektöre özel eşsiz hizmetler üretmiştir. YEM Yayın ve YEM Kitabevi, YEM’in en önemli yapı taşlarının başında gelmektedir.

 

YEM Kitabevi; alanında öncü olan YEM Yayın kitapları başta olmak üzere, Arketon ve Ninova gibi Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen yayınevlerinin mimarlık, iç mimarlık, tasarım, mühendislik, şehircilik, kentsel planlama, çevre, kültür, sanat vb. alanlarının uzmanlarınca hazırlanmış on binlerce Türkçe ve İngilizce kitabı okurlarına sunan, Türkiye’nin uzmanlaşmış tek kitabevidir.

 

YEM Kitabevi; kişi ve kurumlara özel kütüphane kurulumu, üniversitelerde, fuarlarda ve sektörel etkinliklerde gezici satış standları açılması; bu standlarla birlikte konferans, söyleşi vb. etkinliklerin organize edilmesi; toptan kitap satışı ve dağıtımı gibi hizmetler de sunmaktadır. YEM Kitabevi; ithal ve yerli yayın araştırması, yayıncı firmalarla görüşmelerin sürdürülmesi, satın alma ve temin etme süreçlerinin takibi, İngilizce ya da farklı dillerdeki yayınların istenen zamanda temini için ithalat işlemlerinin gerçekleştirilmesi, kişi ve kurumlar için istenilen konsept ve içerikte uzmanlık kütüphaneleri kurulması, yerli ve yabancı yayın seçerek temin edilmesi, kurulum sonrası yeni çıkan yayınlar hakkında düzenli bilgilendirme yaparak yayın desteği verilmesi gibi kurumsal çözümler de sunmaktadır.

YEM Kitabevi’ndeki tüm kitaplara İstanbul, PERPA’daki merkezinin yanı sıra yemkitabevi.com ve YEM Kitabevi Kadiköy mağazasından adresinden de kolayca ulaşılabilmektedir.


YEM Yayın; Türkiye mimarlık ortamına kalıcı katkılarda bulunmak, düşünsel ve teknik konularda yaygın bir bilgi paylaşım ortamı sağlamak amacıyla 50 yıldır kesintisiz olarak sürdürdüğü çalışmalarıyla ülkemiz mimarlık yayıncılığı alanında çok özel ve önemli bir yere sahiptir. Mimarlık, tasarım, kültür, sanat alanlarında 1968’den bu yana, uluslararası bir yayınevi olarak 300’ü aşkın kitap yayımlamıştır. Eklenecek yeni başlıklar, ürünler ve iletişim yöntemleriyle yayın yelpazesini genişleterek hizmetlerini sürdürmek YEM Yayın’ın ana hedefidir.

 

YEM Yönetim Kurulu’nun faaliyetlerini durdurma kararını almasının hemen
ardından, YEM Yayın ve Kitabevi Yöneticisi Mesut Kaya öncülüğünde Ocak 2018’de kurulan Yapımevi Yayıncılık İletişim Ltd. Şti. YEM’in 50 yıllık temel taşlarından olan YEM Yayın ve YEM Kitabevi’ni devralmış ve kaldığı yerden daha da ileriye taşıma yolunda çalışmalarını sürdürmektedir. YEM Yayın ve YEM Kitabevi çatısı altında 20 yıla yakın bir süre görev yapan aynı ekip, aynı kitaplar, aynı yazarlar, iş ortakları faaliyetlerin kesintisiz yürümesini sağlamıştır. Yayın yönetmeni, editör, tasarımcı, bilişim, lojistik, pazarlama ve satış uzmanlarının dayanışmasının bir sonucu olan deneyimli ekip, YEM’in kuruluş ve çalışma ilkelerinden hiç ödün vermeden faaliyetlerini geliştirerek sürdürme konusunda son derece kararlıdır.